Szép dolog a tervezés, az álmodozás, meg olvasgatás a témáról, de valami még mindig hiányzik.
A problémák megoldását nyilvánvalóan mindig a probléma feltárásával kell kezdeni. Megpróbálom hát meghatározni, hogy mi lehet az, ami nem engedi, hogy továbblépjek, mi az, ami falként áll előttem.
Úgy érzem, hogy elméletben már nagyon tudom, mit és hogyan kell csinálni, ezért minden bizonnyal a gyakorlatban kell keresnem a megoldást. Valahogy akárhányszor kitalálom, hogy mit és hogyan kellene csinálni, milyen rendszerben kellene végrehajtani a terveket, rövid idő után mindig félbemarad az egész.
Imént elolvastam egy korábbi bejegyzésemet. Megdöbbentő, és egyben lehangoló is, hogy újra és újra ugyanoda lyukadok ki. Annak a posztnak is az volt a lényege, hogy milyen nehéz megtartani az fókuszt, és hogy milyen technikákat próbálok meghonosítani magamban. Ebből aztán szokás szerint nem lett semmi, és megint csak ezzel a problémával találtam szemben magam. Pedig lehet, hogy ennyi lenne a megoldás! Amit kitalálok, azt következetesen alkalmazni, megtanulni, szokássá alakítani! Vajon hogyan lehet ezt elérni?
Írni valamit minden nap a blogba?
Egyik lehetőség, ami rendszerességet vinne az életembe, ha minden nap írnék valamit a blogba. Ennek megvan az a veszélye, hogy ha nem találom ki, hogy mit írjak, vagy éppen nincs mit, akkor csak üres hülyeségek születnének. Annak meg nem sok értelme lenne.Viszont ha meghatároznék két napot a héten, amikor mindenképpen kell írnom, az már talán hasznos lenne. És nem is csak írni valamit, hanem beszámolót, értékelést az elmúlt napokról. Persze ha van valami téma, amiről szeretnék írni, azt is lehet, de az értékelést sosem lehet elhagyni!
Ok, akkor legyen a két nap a csütörtök és a vasárnap! Így lehet értékelni vasárnap az egész hetet, csütörtökön meg az első felét.
Be is írtam a naptárba... :)
Ezeknek a bejegyzéseknek kötelezően tartalmaznia kell az elmúlt időszak értékelését, és a következő időszakra vonatkozó terveket. Így talán nyomonkövethető, és saját magam előtt számonkérhető lesz a fejlődés, a feladatok elvégzése (vagy ezek ellenkezője).
Időbeosztás
A másik nagyon lényeges dolog az időbeosztás. Vagy legalábbis az időbeosztásnak nevezett szervezés, ami igazából két dologból áll:
- Feladatok priorizálása
- Tényleges időbeosztás
A feladatok priorizálása azért lényeges, mert minden feladatot egyszerűen nem lehet megcsinálni. Ezért ki kell választani azokat, amiknek a legnagyobb hatása van. Az apróbbakat vagy hátra kell sorolni, vagy ha annyira elenyésző lenne a hozamuk, akkor egyszerűen ki kell húzni a listáról. Ezzel a technikával máris rengeteg időt lehet megspórolni!
A tényleges időbeosztás alatt értem a napi 8 órás rendes állást, az utazást a munkahelyre, a háztartás vezetését, a családdal, barátokkal töltött időt, és persze a saját magunkra fordított időt is. Ezek között kell megtalálni azokat az üresjáratokat, amikor a mellékesen futtatott projekteken lehet dolgozni. Az üresjáratokon kívül persze hacsak lehet, hosszabb időintervallumokat is meg kell határozni. Sok olyan feladat van, amire nem elég 15 perc, és annyi időre nem is érdemes belefogni.
Összegezve
Akkor összegzésképpen megállapítom, hogy az Adósból szabad rendszeres használata, és az időbeosztás (ami feladatpriorizálás is egyben) lehet a megoldás arra, hogy hiába ismerem az elveket, a gyakorlatban mégsem jelentkeznek az eredmények, csupán folyamatos egyhelyben toporgás történik.
Legkésőbb csütörtökön találkozunk!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése